Friends General Conference

Together we nurture the spiritual vitality of Friends

3. Committees

Public ContentAnyone can view this post

Updated April 7, 2017

 

RFFM Committees and Officers

May 1, 2017 to April 30, 2018

 

 

OFFICERS

Clerk: Susan Swanstrom  18

Assistant Clerk: Molly Bishop (20)

Recording Clerk: Steve Birdlebough   19

Asst Recording Clerk: Sharon Beckman 18

Treasurer: Hubert Morel-Seytoux 20

Assistant Treasurer: Paul Robbins 20

Recorder/Archivist: Jim Avera 18

Assistant Recorder/Archivist: Eric Moon 19

Newsletter: Barbara Moulton 19

Email Co-ordinator:  Eric Straatsma 18

Web Servant: Eric Straatsma 20

 

WORSHIP & MINISTRY

Co-Clerk: Jackie Thresh 20

Co-Clerk: Paul Harris 18

Margaret Sorrel 18

Mike Dively 19

Clarke Dixon-Moses 19

Chula Morel-Seytoux 20

 

RELIGIOUS EDUCATION

Clerk: Susan Swanstrom 19

Barbara Babin 20

Eric Moon 18

Sharon Beckman 18

 

OVERSIGHT

Co-clerk: Ruth Witchey (18)

Co-clerk: Molly Bishop (18)

David Beckman (19)

Kim Caldewey 20

Nancy Nanna, LCWG Liaison (19)

Elizabeth Boardman, FHWG Liaison 20

 

FINANCE

Clerk: Mary Miche 19

Erin Harness (20)

Max Murrain 20

Hubert Morel-Seytoux (ex officio as Treas)

Paul Robbins (ex officio as Asst Treas)

 

PROPERTY

Co-clerk: Keith Bridges 19

Co-clerk: Vivian Sedney (19)

Lloyd Iverson 19

Julian Garrett 20

Chris Panym 20

Eric Moon (ex officio as Resident Friend)

 

HOSPITALITY COMMITTEE

Lorna Backus 19

Barbara Flynn 18

 

PEACE AND SOCIAL WITNESS

Clerk: Dinah Bachrach 19

Ann Boone (20)

Rick Coshnear (20)

Eric Straatsma 18

Barbara Christwitz 19

 

GUATEMALA SCHOLARSHIP

Co-clerk: Donna Smith

Co-clerk: Harriet Lewis

Treasurer: Tim Thresh

Connie and Stanley McCracken

Marianne Michaels

Anne Boone

Cody Kirkham

Margaret Bean (Guatemala Meeting)

Joe and Jane Snyder (Multnomah Meeting)

 

REPRESENTATIVES   (1-year terms)

PYM Rep: Barbara Babin

PYM Observer:  Donna Smith

CPQM: Karen Morgan

Ben Lomond Center: Keith Bridges

Sierra Friends Center: Dan Beck

FGC Observer: Donna Smith

NBOP Leadership Council:  David Hoffman

                        Paul Robbins

                        Laura Hinerfeld (alternate)

FCLCA: James Alex Alexander

FCNL: Steve Birdlebough

         

Numbers after names indicate the last year of the person’s term.

(Numbers in parentheses indicate the last year of a second term.)

Share